UYARI!

JS Çalışmamaktadır Lütfen Tarayıcınızın JS kodlarını açınız!

Son İletiler

Sayfa:
 • 1
 • 1
  Web Tasarım Genel / Gzip Sıkıştırma Nedir? Ne İşe Yarar?
  « Son İleti Gönderen: ALPER 24 Nisan 2018, 13:29 »
  GZip nedir?
  GZip, web sitenize giriş yapan ziyaretçilerinize, web sitenizin dosyalarını sıkıştırarak iletmesidir. Mesela internet sitenize giren bir ziyaretçi, normalde indireceği boyut 80KB olmasına karşılık, bunu GZip ile 12-13KB olmasıdır. Bu sayede hem hızlı girişler yapılır, hemde CPU sorunu yaşamanızı engeller.
  GZip Kurulumu Nasıl Yapılır?
  Bir çok web sitesinin asıl sormak istediği mesele bu. Nasıl kurulur? Kurulumu gayet basit. Bir kaç kodla bunu halledebilirsiniz. Fakat, ben kodla modla uğraşamam diyorsanız (sadece wordpress kullanıcıları) eklenti kurarak bundan kurtulabilir.[/font][/size][/color]
  Web sitenizin FTP dizinine giriş yaptıktan sonra .htaccess dosyasını düzenleyin ve en üst kısma alttaki kodları ekleyin.

  Kod: [Seç]
  <IfModule mod_deflate.c>
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/xml text/css text/plain
  AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/xhtml+xml application/xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/rdf+xml application/rss+xml application/atom+xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript application/javascript application/x-javascript
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf application/x-font-otf
  AddOutputFilterByType DEFLATE font/truetype font/opentype
  </IfModule>


  Bu kodları ekledikten sonra kaydedin ve web sitenizi test edin. Test etmek için GZip Test adresini kullanabilirsiniz. Eğer GZip başarılı olduysa % kaç sıkıştırılmış ve ne kadar hızlandırılmış görebiliyorsunuz. Bu internet sitenizin SEO uygulaması için de olumlu etkileri olacaktır.
  WordPress Eklentisine ise şu adresten ulaşabilirsiniz.
  Eğer her iki yöntemde de web siteniz açılmaz yada bozulur ise, CPanel’den sıkıştırmanın açık olduğunu ve bu fonksiyonların kullanılabilir olduğunu hosting sağlayıcınıza sorun ve açmasını isteyin.
  2
  Web Tasarım Genel / Backlink Hakkında Tüm Bilgiler
  « Son İleti Gönderen: ALPER 24 Nisan 2018, 13:22 »
  Detail Web Design

  Backlink Hakkında Tüm Bilgiler

  Backlink, en kısa tanımı ile bir sitenin başka bir siteyi önermesi anlamına gelmektedir. Tüm internet dünyası birbirine backlinkler ile bağlanmaktadır. SEO (Search Engine Optimization – Türkçe: Arama Motoru Optimizasyonu) alanı için en önemli kavramların başında gelmektedir. Bilgihanem.com okurlarına özel hazırladığımız bu dosyada; backlink nedir, nasıl eklenir, DoFollow ve NoFollow Backlink kavramları ve backlinklerin SEO çalışmalarındaki önemi gibi konulara değineceğiz.

  Backlink bir çeşit önerme, tavsiye etme şeklidir. İnternetin ilk gününden bugüne kadar hiçbir zaman önemi azalmamıştır, çünkü backlink internetin temel yapıtaşıdır. Ancak backlinklerin bir web sitesine doğal gelmesi o site için hayati önem taşımaktadır. Google bu önermelerin doğal şekilde gelmesini isterken, webmaster dünyası kendi web sitelerini Google aramalarında üst sıraya çıkartmak için, farklı ekleme çalışmaları yapmaktadır. Bu çalışmaları başarıyla yürütebilen ve Google botlarına önermelerin doğal olarak geldiğini zannettiren kişilere dış SEO uzmanı denir. İç optimizasyon ile de ayakta durabilen web siteleri olmasına karşın, backlinksiz bir SEO, SEO‘suz da başarılı bir site düşünülemez desek yalan beyanda bulunmuş olmayız. Bu makalemizde sizlere backlink hakkında detaylı bir anlatım gerçekleştirmek ile birlikte, backlink kullanım alanlarından, fayda ve zararlarından, doğal ve yapaylıklarından bahsedeceğiz. Umuyorum ki yazımızı okumanızın ardından bu konu ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruya yanıt bulmuş olacak, aynı zamanda bu konu ile ilgili tüm kavramları da öğrenerek SEO’ya farklı bir yelpazeden bakacak bilgilere ulaşmış olacaksınız.

  Detail Web Design

  Backlink Nedir?
  İngilizceden dilimize “geri bağlantı” şeklinde tercüme edebileceğimiz, SEO’da ve SEO’nun yapılışında oldukça büyük bir öneme sahip, Off Page (Sayfa Dışı) SEO teriminin başlıca unsurudur. Backlink olmadan belki bir iç SEO düşünülebilse de, şunu net bir dil ile ifade edebiliriz ki; Geri Bağlantı olmadan, site dışı SEO olmaz.

  Kısaca tanımını yaptığımız bu kavramın, somut örneklerine geçerek detaylandırma yoluna gidelim. Örneğin abc.com adında bir web siteniz var ve cba.com adında başka bir web sitesi size herhangi bir sayfasından link veriyor. Sizi öneriyor. Sizi müşterilerine, ziyaretçilerine tavsiye ediyor. Bu bir backlinktir. Geri Bağlantı olabilmesi için, illa site sahiplerince, site editörlerince eklenmesi gerekmez. Örneğin Ekşi Sözlük üzerinde yazarlar, yazarlıklarını kullanarak dış dünyaya bağlantılar verebilmektedir. İşte bu da interaktif dünyada sosyal link olarak adlandırılır. Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr gibi sosyal medya siteleri üzerinde kullanıcılar web sitelerine link verebiliyorlar, hatta bu işi ticarete dökebiliyorlar.

  Özet Olarak: Geri Bağlantı, bir web sitesine verilen her türlü geri linkin genel adlandırmasıdır. İlla bir web sitesinden değil, bir interaktif sözlükten, bir sosyal medya sitesinden, bir imleme adresinden de yapılabildiği için, site sahiplerince tedarik edildiğini düşünmek yanlış bir algıdır. Bu şekildeki bir yaklaşım Geri Bağlantının kapsamını kısıtlar.

  Backlink nasıl eklenir, nasıl verilir gibi soruların yanıtlarını isterseniz; hemen alt başlığımızdaki konuyu takip ederek ulaşalım.

  Detail Web Design

  Backlink Nasıl Yapılır? Sitelere Backlink Nasıl Eklenir?

  Backlink yapmak, backlink eklemek, backlink satmak gibi kavramları mutlaka duymuşsunuzdur. Yukarıda ne demiştik? İlla site sahiplerinin bunu vermesi gerekmez. Siteye gönderi yapma yetkisini haiz üyeler de, rahatlıkla bu ekleme işlemini gerçekleştirebilir. Örnek bir kod inceleyelim;

  < a href=”http://www.alperilhan.com.tr/” target=”_blank” title=”örnektir”>örnektir < / a>

  Yukarıdaki basit bir link kodudur. HTML dilinde yazmış olduğum bu kod, şunu ifade etmektedir. x.com sitesine backlink veriyorum. Title (başlık) olarak “örnektir” ve tıklama alanında ise yine “örnektir” kelimesi üzerinden linkleme yapıyorum. İşte genel olarak linkler yukarıdaki kod ile verilmektedir. Bu kod herhangi bir web sitesine, site sahibi ya da webmasterı tarafından eklendiğinde, o siteden alperlhan.com.tr sitesi Geri Bağlantısını kazanmış olur.

  Detail Web Design

  Backlink Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

  Günümüzde Backlink’in NoFollow, DoFollow, Muse gibi rel tagleri vardır. Şimdi dilerseniz biraz NoFollow ve DoFollow kavramından bahsedelim;

  DoFollow Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
  DoFollow Backlink kısaca ben bu linke kefilim demektir. Öncellikle eskiden backlinklerde böyle bir ayrım yoktu. Yani tüm linkler DoFollow link yapısındaydı. Özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal ağların hayatımıza girmesinden sonra backlinkler Dofollow ve NoFollow olarak ikiye ayrıldı. Çünkü önermede en önemli şey siteye kimin link verdiğidir. Eğer linkler bu şekilde ayrılmasa, Facebook sürekli Dofollow link çıkısından Google’dan spam yemek zorunda kalırdı. Aynı şekilde webmasterların da sayfalarından veyahut profillerinden attıkları tüm backlinkler dünyanın en büyük sitesi tarafından önerilmiş olurdu. İşte bu noktada Google backlinkleri ayırdı ve günümüz internetinin vazgeçilmez şablonuna şekil vermiş oldu. DoFollow backlinkler Google aramalarına direkt etki etmektedir. Bu nedenle oldukça önemlidir.

  DoFollow backlink vermek için yukarıdaki örneğe herhangi bir şey eklemenize gerek yoktur. Ancak isterseniz rel dofollow tagını ekleyebilirsiniz. Bir şey değişmeyecektir, ikisi de Google tarafından DoFollow Backlink olarak algılanacaktır.

  < a href=”https://www. alperilhan.com.tr/”>DoFollow Geri Bağlantı Örneği < / a>
  < a href=”https://www. alperilhan.com.tr/” rel=”dofollow”>DoFollow Geri Bağlantı Örneği < / a>

  NoFollow Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
  NoFollow Backlink kavramı yukarıda bahsettiğim olay nedeniyle HTML’ye eklenmiş bir kavramdır. Eğer herhangi bir içeriğinizde bir yere link vermek istiyorsanız, ancak verdiğiniz linkin Google aramalarına etki etmesini istemiyorsanız linkinizi NoFollow tagı ile vermelisiniz. Günümüzde Google, DoFollow backlinkler kadar nofollow backlinklere de önem vermektedir. Ve dış SEO uzmanlığında bana göre en önemli konu NoFollow/DoFollow oranıdır. Bu oran her yıl değişmekle beraber birçok uzmana göre %50/%50 oranı olması gereken backlink oranıdır.

  Yine birçok sosyal medya sitesi ve forum sitesinden alacağınız backlinkler sitenize NoFollow olarak yansıyacaktır. Aramalara etki etmediği için bu tarz backlinkleri hangi kelimeden aldığınızın çok bir önemi bulunmamaktadır. Yani belirli bir keyword üzerinden backlink alacaksanız ve bunu NoFollow link veren bir forumdan alıyorsanız, bu linki anahtar kelime yerine direkt site adresinizin linki üzerinden almanız daha doğrudur. Aşağıda NoFollow link yapısı gösterilmektedir.

  < a href=”https://www. alperilhan.com.tr/” rel=”nofollow”>NoFollow Geri Bağlantı Örneği < / a>

  Detail Web Design

  Doğal Backlink ve Doğal Olmayan Backlink Nedir?

  Doğal Geri Bağlantının aslında tanım kısmında biraz açıklamaya çalışmıştım. Geri Bağlantı illa web site sahiplerinin tarafından verilmez demiştim. İşte burada doğal backlink faktörü devreye girer. Sosyal medyadan, Onedio ve İnci Sözlük gibi kullanıcı eksenli platformlardan alınan backlinkler doğal backlink olarak sınıflandırılmaktadır. Çünkü kullanıcılar kendi hür iradeleriyle, kendi estetik beğeni algılarıyla ile bu siteyi övmekte ve önermektedir. Google bunu fark edebiliyor ve böyle backlinklere özellikle 2011 yılından itibaren devreye soktuğu Google Caffeine, devamında gelen Panda, Penguin gibi algoritmik mentalite güncellemeleriyle önemini biz web yöneticilerine vurguluyor.

  Burada hepinizin duymuş olacağı bir kavramla daha tanışıyoruz: Tanıtım yazısı! Normal bir backlinki sitemizden eklediğimizde Google bunu doğal olarak görmeyebilir. Ancak özgün bir tanıtım yazısı formatında site içeriğimiz olarak gösterdiğimiz vakit, daha doğal ve yapaylıktan uzak bir link haline dönüştürmüş oluyoruz. Böylece Google’ın gözünde yapay bir şekilde değil, tamamen insanlar tarafından istem doğrultusunda öneri sağlanmış oluyor. İşte doğal backlink, Google’ın arama motoru örümcekleri tarafından para veya bilimum karşılıklar ile elde edildiği anlaşılamayan ya da gerçekten bu yollar ile elde edilmemiş olan backlinktir.

  Detail Web Design

  Doğal Backlink’in SEO’ya Etkisi Nasıldır?

  Yukarıda da ifade etmiş olduğumuz gibi, doğal Geri Bağlantı SEO için çok daha avantajlıdır. Google gözünde yapaylık etkilerinden uzak kılınmış; sosyal yollar ile ya da tanıtım yazısı yöntemi ile elde edilmiş bir backlink mutlaka fayda sağlayacaktır. Ben buradaki faydayı yeterince anladığınızı düşünerek, yapay backlinkin zararlarına değinmek ve bu yolla söz konusu faydayı daha iyi anlatabilmek istiyorum.

  Bir anda 500 adet siteden, yeni açılmış ve kimse tarafından bilinmeyen farklı bir web sitesine footer (tüm sitenin alt kısmı) üzerinden backlink eklendiğini düşünün. Burada doğallıktan söz edilebilir mi? Bunu detaylı bir analize gerek duymadan bizler anlayabiliyorsak, mühendisler tarafından geliştirilen Google algoritmaları hayli hayli anlar ve ne olur? Biz fayda beklerken, doğal olmayan yollar ile elde edilmiş linkler gerekçesiyle yeni açtığımız site Google üzerinden spam cezasına çarptırılır. Bırakın faydayı, backlinkleri hiç almadan önce sahip olunan konumu bile arar hale geliriz. Bu sebeple her zaman doğal backlinklerden yana tercihimizi kullanmalıyız. Siteden footer link şeklinde alacaksak bile zamana yaymalı, içerikdaş backlinkleri tercih etmeliyiz.
  3
  Duyurular | Haberler / 24 Haziran 2018 Seçim Anketi
  « Son İleti Gönderen: ALPER 24 Nisan 2018, 03:23 »
  Seçim gününe kadar aktif durumda kalacak olan anketimize ister ziyaretçi olarak isterseniz üye olup yorum yaparak katılabilirsiniz.
  4
  SMF Genel / DWD Anket Modifikasyonu
  « Son İleti Gönderen: ALPER 18 Nisan 2018, 19:21 »
  SMF için tasarladığım ve şu anda bulunduğunuz Scripttede bulunan modifikasyondur. Modifikasyonu Ücretli olarak sunacağım ama elbette Lite sürümü ile sadece Konu görünümünde kullanabileceksiniz. Modifikasyon Site İstatistik sayfasına, Profil İstatistiklerindede kullanılabilmektedir. İlerleyen günlerde Lite ve Ücretli sürüm bilginize sunulucaktır.
  5
  ASP / Asp.net Nedir?
  « Son İleti Gönderen: ALPER 18 Nisan 2018, 19:20 »
  Asp.net Nedir ?
  Asp.net web uygulama geliştirme (framework) çatısıdır. Microsoft’ un geliştirmiş olduğu klasik ASP’ nin üzerinde önemli geliştirmeler yapılarak oluşturulmuştur. Asp.net modern bir teknolojidir ve web sayfaları, web uygulamaları ve XML web servisleri hazırlanmasına olanak sağlar. ASP.NET programlama dili değildir.

  Asp.net ile bir web uygulaması hazırlamak için .net dillerinden (C#, VB.net..) birisi kullanılabilir. .Net platformunun nesneleri Asp.net içerisinde de kullanılabilir. Asp.net ile bir web uygulaması geliştirmek için Visual Studio kullanılır.

  Asp.net’ in Temel Özellikleri
  Asp.net code behind denilen tasarım öğeleri ile programlama öğelerini bir birinden ayrı sayfalarda bulunduran bir özelliği destekler. Bu özellik sayesinde bir proje üzerinde tasarımcı ve programcı aynı anda çalışabilir.

  Sayfanın tasarım öğeleri (web forms için) .aspx uzantılı dosyada bulunurken program nesneleri .aspx.cs (Csharp için .cs, VB.net için .vb) uzantılı dosyalarda bulundurulur.

  Asp.net’ te Web Forms veya MVC programlama modellerini kullanarak uygulamalar geliştirebilirsiniz.

  Microsoft .Net platformunun tüm özellikleri Asp.net uygulamaları için geçerlidir.

  Visual Studio içerisindeki web kontrolleri (buton, textbox, dropdown list vs..) sürükle-bırak özelliği kullanarak hızlı ve basitçe uygulamaya dahil edilebilir.

  Modern web uygulama arayüzleri oluşturabilmek için MasterPage ve Theme yapıları mevcuttur.

  Asp.net’ te gelişmiş oturum yönetimi desteği mevcuttur. Bu sayede üyelik işlemleri basit ve güvenli olarak yapılabilir.

  Asp.net’ in istemci-sunucu mimarisini aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

  Detail Web Design

  Asp.Net Web Uygulama Örnekleri
  Asp.net nedir daya iyi anlamanız için bir kaç gerçek uygulama örnekleri gösterelim. Tüm diğer Microsoft sitelerinde olduğu gibi eğitim portalı Açık Akademi Asp.net ürünüdür. Türkiye üniversitelerinin çok büyük bir kesiminin öğrenci otomasyonları yine Asp.net ürünü.

  Hepsi Burada, Ebay gibi alışveriş siteleri ile Vakıf Bank, Teb, Finans Bank, Deniz Bank gibi bankaların siteleri ve internet şubeleri asp.net uygulamalarıdır.

  Asp.net hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki formu kullanarak iletebilirsiniz.
  6
  Google / Google+ Hakkında Kapsamlı Bilgiler
  « Son İleti Gönderen: ALPER 18 Nisan 2018, 19:19 »
  Sosyal ağ sitelerinden biri olan Google Plus’ın Twitter ve Facebook ile bazı benzer özellikleri bulunmaktadır. Bu platformda da takip ettikleriniz ve sizi takip eden kişiler vardır. Google tarafından yönetilen Google Plus, birçok sosyal ağın kullanılmasına izin vermektedir. Bu yazıda sosyal ağ kanallarından oldukça işlevli ve herkes tarafından kullanımı tercih edilen Google Plus’ın ne olduğu ve nasıl kullanıldığı kısaca anlatılmıştır. Google Plus, Google tarafından yönetilen, temel olarak Gmail, Blogspot, Google Contact, Picasa, Gtalk ve Google Connect gibi geniş bir yelpazedeki sosyal ağların kullanılmasına imkan veren bir kimlik doğrulama hizmetidir. Google Plus uygulaması kimi zaman Google+ ya da G+ şeklinde gösterilmektedir.

  Google Plus’ın Twitter ve Facebook ile bazı benzer özellikleri bulunmaktadır. Örneğin Twitter’daki gibi takipçileriniz veya sizin takip ettiğiniz kişiler bulunmaktadır.

  Facebook ile benzerliği ise paylaşımlar yönünde. Google Plus’ta da tıpkı Facebook’ta olduğu gibi fotoğraf ve video eklenip paylaşılabilmektedir. Benzer özelliklerinin yanında Google Plus’ın diğer sosyal ağlardan farklı yönleri de bulunmaktadır. Bunlardan birisi çoklu video görüşmelerine olanak sağlayan Hangouts özelliğidir. Bu özellik sayesinde video görüşmesi yapmak isteyen arkadaşlarınızla, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, konferans şeklinde toplu görüşmeler yapılabilirsiniz.

  Detail Web Design

  Google Plus Nedir?

  Google Plus, kurucusu olan Google tarafından yönetilmekte olan kimlik doğrulama ve sosyal ağ hizmetidir. Google+ şeklinde gösterimi yaygındır. İlk olarak 28 Haziran 2011 tarihinde duyurulan servis, ilk dönemlerde davetiye sistemiyle üye kabul etmiştir. 20 Eylül 2011 tarihinden itibaren de siteye üyelerin gerçek adlarını kullanmaları şartıyla 18 yaş üzerindeki herkese açılmıştır.

  Google Plus, Google Profiller üzerine inşa edilmiş bir sistemdir. Google Buzz ve diğer Google projeleriyle de entegre olarak çalışan bu servis Konular, Çevreler ve Video Sohbet Odaları gibi sosyal ağ dünyasında yeni olan özellikleri de içermektedir.


  Google Plus Nasıl Kullanılır?

  Google Plus’a bilgisayar ve mobil uygulamalar ile erişilebilmektedir. Aşağıda Google+ üzerinde bulunan seçeneklerin nasıl kullanıldığı anlatılmıştır.

  Akış: Çevrelere eklenmiş olan kullanıcılar ve sayfaların güncellemelerinin toplandığı ve tarih sıralamasına göre listelendiği bir alandır. Fotoğraf, metin, internet bağlantıları ya da videoların bulunduğu bu akış alanı, tüm gönderilerin görüntülenebildiği ana alandır.
  Çevreler: Google Plus’ın sosyal ağ dünyasına kazandırmış olduğu bir sistem olan Çevreler seçeneği, takip edilen kullanıcıların sürükle-bırak yöntemiyle farklı gruplar altında toplanmasını sağlamaktadır. Bu sayede farklı sektörlerde yer alan tüm kullanıcıları tek çatı altında incelemek ve takip etmek oldukça kolay bir hal almaktadır. Ayrıca kullanıcılar paylaştıkları içerikleri Çevreler’e göre sınırlayabilme imkânına sahiptir. Böylece farklı konularda olan içerikler ilgili konuyla alakalı Çevreler tarafından görüntülenmektedir.
  Sohbet: iPhone, Android ve SMS destekleyen cihazlar tarafından kullanılabilecek olan Sohbet, Çevrelerde bulunan kullanıcıların yanında Gmail, Google Talk, iGoogle, Orkut ve 3. taraf uygulamalarda ekli olan kullanıcılarla da metin mesajı yoluyla iletişimi geçebilme imkânı sağlamaktadır. Ayrıca bu seçenekte fotoğraf paylaşma özelliği de yer almaktadır.
  Video Sohbet: Birden çok kullanıcının maksimum sayı 10 olacak şekilde bir video sohbet odası oluşturmasıyla topluca iletişime girmesini sağlayan özelliktir. Tıpkı Çevrelerde olduğu gibi sosyal ağ dünyasında ilk olma özelliğine sahiptir. Daha sonra bu özellik Facebook tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 20 Eylül 2011 tarihinden itibaren Android 2.3+ işletim sistemine sahip tüm telefonlarda da kullanılabilen bir özellik olan Video Sohbet isterseniz gizli isterseniz herkese açık olarak kullanılabilmektedir. Video Sohbet özelliğinin ilk herkese açık yayını ise 21 Eylül 2011 tarihinde will.i.am adlı kullanıcı tarafından gerçekleştirilmiştir.
  Hızlı Yükleme: Bu özellik sadece Google Plus uygulamasının yüklü olduğu Android cihazlarda kullanılabilmektedir. Mobil cihazlarla çekilen fotoğraflar ve videoları gizli ya da otomatik olarak Google Plus hesabına yüklemektedir. Kimsenin görme izni olmayan bu ilk yüklemeden sonra içerikler istenildiği zaman diğer kullanıcıların görünümüne de açılabilmektedir.
  Konular: Google Arama ile internet içeriklerinin filtrelenerek daha önceden tanımlanmış ilgi alanlarını kullanıcıya sunmakta olan bu özellik ile kullanıcılar takipçisi oldukları konularda yapılan son güncellemelerden haberdar edilmektedir.
  Oyunlar: 16 oyunla birlikte 16 Ağustos 2011 tarihinde kullanıcılara sunulmuş olan bu özellik Facebook oyunları ile karşılaştırıldığında daha az bildirim kullanmaktadır.
  +1: İnternet sitelerinde kullanılmak üzere Google tarafından kullanıma sunulmuş olan +1 düğmeleri ile, +1’lenen sayfalar Google Plus’ta listelenmekte ve Çevrelerdeki kullanıcılara önerilmektedir. Bu düğmeler Facebook üzerindeki “Beğen” düğmeleri gibi düşünülebilir.
  Sayfalar: Kullanıcılarının sadece gerçek adları ile hesap açabilmesine izin veren Google+, 7 Kasım 2011’de hizmete girmiş olan Sayfalar özelliği sayesinde özel işletmelerin ve kurumların da siteye katılımını amaçlamıştır.
  Etkinlikler: Kullanıcıların çevreleri ile birlikte toplantı, eğlence, gezi gibi pek çok etkinlik düzenlemesi için haberleşmelerine imkân sağlayan bir özelliktir.


  Google Plus Ne İşe Yarar?

  Google+ uygulaması sosyal ağ hizmeti olarak kullanıcılara sunulmuştur. Çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi, arkadaş olunan kullanıcılarla haberleşme, sohbet, video sohbet gibi hizmetler sunmaktadır.
  7
  Web Tasarım Genel / Rel - Rev Link Tipleri
  « Son İleti Gönderen: ALPER 18 Nisan 2018, 18:59 »
  Detail Web Design
  A ve LINK etiketleri/elementleri ile oluşturulan bağlantılar için rel özelliği ileri yönlü ilişkinin, rev özelliği ise ters yönlü ilişkinin belirtilmesini sağlar. Bu iki özelliğin amacı, tarayıcıların, robotların ve arama motorlarının sayfalar arasındaki alakayı kurmasını amaçlamak ile birlikte tarayıcı desteği ile sayfalar arası gezintiyi de kolaylaştırmaktır. Aşağıdaki listede HTML ile tanımlanan link tipleri gösterilmektedir. Bu link tiplerinden Stylesheet değeri hariç hepsi navigasyon ile ilgili olmasından dolayı güncel sayfanın, kendisinin de içinde bulunduğu birbirleri ile ilişkili sayfalar dizisinde bir sayfa veya kaynak olduğu düşünülmelidir.

  Tarayıcılar bazı linkleri kullanıcılara göstermek için elementlerin title özelliklerini etiketlendirme için kullanırlar. Ayrıca robotlar ve örümcekler de linki yorumlarken title özelliğinden faydalanırlar. Bu yüzden link tipi belirtilen A ve LINK elementlerinde title özellikleri belirtilmelidir. Kullanılmadığı takdirde tarayıcı, ya varsayılan değeri kullanacak ya da link tipini göz ardı edecektir. Robotlar veya örümcekler ise title özelliği belirtilsin yada belirtilmesin aksi belirtilmedikçe linkleri izlemeye devam edeceklerdir.

  Listedeki açıklamalar, rel özelliğine göre yapılmıştır.

  HTML 4 Link Tipleri
  Link Adı Açıklama
  AlternateBağlantının, güncel sayfanın alternatif bir sürümü olduğunu belirtir.
  AppendixBağlantının, güncel sayfanın bir eki olduğunu belirtir.
  BookmarkBağlantının, güncel sayfa ile alakalı bir yer imi olduğunu belirtir.
  ChapterBağlantının, sayfa dizisi içinde herhangi bir bölümü işaret ettiğini belirtir.
  ContentsBağlantının, sayfa dizisinin İçindekiler listesinin bulunduğu kaynağı işaret ettiğini belirtir.
  CopyrightBağlantının, güncel sayfanın telif hakkı bilgilerini içeren kaynağa işaret ettiğini belirtir.
  GlossaryBağlantının, güncel sayfada kullanılan terimlerin açıklandığı terimler sözlüğüne işaret ettiğini belirtir.
  HelpBağlantının, güncel sayfa ile ilgili yardım sayfasına işaret ettiğini belirtir.
  Index Bağlantının, sayfalar dizisinin dizinine/fihristine işaret ettiğini belirtir.
  NextBağlantının, güncel sayfadan sonraki sayfa olduğunu belirtir.
  Prev Bağlantının, güncel sayfadan önceki sayfa olduğunu belirtir.
  SectionBağlantının, güncel sayfanın ana bölümüne işaret ettiğini belirtir.
  Start Bağlantının, sayfa dizisindeki ilk sayfayı işaret ettiğini belirtir.
  Stylesheet Bağlantının, güncel sayfanın stil şablonlarını içerdiğini belirtir.
  SubsectionBağlantının, güncel sayfanın alt bölümüne işaret ettiğini belirtir.

  Ek Link Tipleri
  Aşağıdaki listede, HTML 4 önergesinde bulunmayan Shortcut Icon ve nofollow tipleri gösterilmektedir.

  Link Adı Açıklama
  Shortcut IconBağlantının, güncel sayfanın tarayıcı penceresinde ve/veya sık kullanılanlar listesinde gösterilecek ikonu olduğunu belirtir.
  nofollowBağlantının, güncel sayfa ile bir ilgisinin olmadığını veya izlenmemesi gereken bir bağlantı olduğunu belirtir.

  rel="alternate"
  Link tipi olarak sadece alternate değeri kullanıldığında sayfanın alternatifine işaret eder. Fakat, diğer link tipleri ile kullanıldığında ilgili link tipinin alternatifi olduğunu belirtir.

  Aşağıdaki örnek, A elementi ile oluşturulan bir bağlantının güncel sayfanın alternatifine işaret ettiğinin belirtilmesini göstermektedir.

  Kod: [Seç]
  <a rel="alternate" href="digersayfa.php">Diğer Sayfa</a>
  Aşağıdaki örnek, ana sayfanın farklı dillerdeki sürümlerini belirtilmesini göstermektedir.

  Kod: [Seç]
  <link rel="alternate"
  type="text/html"
  hreflang="en"
  title="İngilizce Ana Sayfa"
  href="http://www.detailwebdesign.com/en/index.php"/>

  <link rel="alternate"
  type="text/html"
  hreflang="de"
  title="Almanca Ana Sayfa"
  href="http://www.detailwebdesign.com/de/index.php"/>

  rel="appendix" Örneği
  Aşağıdaki örnek, güncel sayfanın DWDScript tanıtım sayfası olduğu varsayılarak, modifikasyon ve tema paketi ile ilgili ek bilgilerin bulunduğu sayfalara verilen linklerin rel="appendix" özelliği ile güncel sayfanın eki olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <a rel="appendix" href="modifikasyonlar.php">Modifikasyonlar</a>
  <a rel="appendix" href="temalar.php">Temalar</a>

  rel="bookmark" Örneği
  Aşağıdaki örnek, güncel sayfanın bizim DWDScripti tanıtan sayfa olduğu varsayılarak, paket tanıtım broşürünün PDF formatındaki dosyasına verilen bağlantının rel="bookmark" özelliği ile güncel sayfa ile ilgili bir yer imi olduğunun belirtilmesini göstermektedir. Ayrıca, broşürün DOC formatlı alternatif sürümü rel="bookmark alternate" ile belirtilmiştir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="bookmark" href="dwdforum-kurulum.pdf" title="DWD Kurulumu (PDF)" />
  <link rel="bookmark alternate" href="dwdforum-kurulum.doc" title="DWD Kurulum (DOC)" />

  rel="chapter" Örneği
  Aşağıdaki örnekler, diğer sayfalara verilen bağlantıların rel="chapter" özelliği ile güncel sayfa ile aynı bölüm içindeki diğer sayfalar olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <a rel="chapter" href="hakkimizda.php">Hakkımızda</a>
  <a rel="chapter" href="misyonumuz.php">Misyonumuz</a>
  <a rel="chapter" href="vizyonumuz.php">Vizyonumuz</a>
  <a rel="chapter" href="dwdforum.php">DWD Forum</a>
  <a rel="chapter" href="dwdeklentiler">DWD Eklentiler</a>

  rel="contents" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="contents" özelliği ile bağlantının güncel sayfanın da içinde bulunduğu sayfalar dizisinin İçindekiler sayfası olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="contents" href="liste.php" title="İçindekiler" />
  rel="copyright" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="copyright" özelliği ile güncel sayfanın telif hakkı bilgilerinin bulunduğu sayfaya link tanımlanmasını göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="copyright" href="telifhakki.php" title="Kopya Hakkı" />
  rel="glossary" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="glossary" özelliği ile güncel sayfada kullanılan terimlerin açıklandığı terimler sözlüğüne link tanımlanmasını göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="glossary" href="barindirma_nedir.php" title="Terimler Sözlüğü" />
  <a rel="glossary" href="barindirma_nedir.php"/>Terimler Sözlüğü</a>

  rel="help" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="help" özelliği ile bağlantının güncel sayfa ile ilgili yardım sayfası olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="help" href="yardim.php" title="Yardım" />
  rel="index" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="index" özelliği ile güncel sayfanın da içinde bulunduğu sayfalar dizisinin dizin sayfası olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="index" href="dizin.php" title="Fihrist" />
  rel="next" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="next" özelliği ile güncel sayfanın da içinde bulunduğu sayfalar dizisi içinde güncel sayfadan sonra gelen sayfa olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="next" href="sayfa4.php" title="Sayfa 4" />
  rel="prev" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="prev" özelliği ile güncel sayfanın da içinde bulunduğu sayfalar dizisi içinde güncel sayfadan önce gelen sayfa olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="prev" href="sayfa2.php" title="Sayfa 2" />
  rel="section" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="section" özelliği ile "hosting.php" sayfasının güncel sayfanın üst bölümü olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rel="section" href="hosting.php" title="Hosting Ana Sayfa" />
  rel="subsection" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rev="subsection" özelliği ile güncel sayfanın "hosting.php" sayfasının alt bölümü olduğunun belirtilmesini göstermektedir.
  Kod: [Seç]
  <link rev="subsection" href="hosting.php" title="Hosting Ana Sayfa" />
  rel="stylesheet" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="stylesheet" özelliği ile güncel sayfada kullanılacak stil şablonlarının bulunduğu dosyanın ve alternatif dosyaların belirtilmesini göstermektedir.

  Kod: [Seç]
  <link rev="stylesheet" href="style.css" title="Varsayılan CSS Şablonu" />
  <link rev="stylesheet alternate" href="blue.css" title="Mavi Şablon" />
  <link rev="stylesheet alternate" href="green.css" title="Yeşil Şablon" />

  rel="start" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="start" özelliği ile güncel sayfanın içinde bulunduğu sayfalar dizisindeki ilk sayfanın belirtilmesini göstermektedir.

  Kod: [Seç]
  <link rev="start" href="bolum1.aspx" title="Bölüm 1" />
  rel="shortcut icon" Örneği
  Aşağıdaki örnek, rel="shortcut icon" özelliği kullanılarak, oluşturulan bağlantının sayfa ikonu olduğunun belirtilmesini göstermektedir.

  Kod: [Seç]
  <link rel="shortcut icon" href="favicon.ico" />
  rel="nofollow"
  Gelişmiş arama motorları daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek ve verebilmek için genel olarak sayfaları belirli algoritmalarla ölçerek sayfaya puan verirler. Bir çok farklı değişken ve/veya etmenden oluşan bu algoritmalar doğal olarak tüm arama motorlarında da birbirlerinden farklıdır. Bazıları sayfalara, 0-100 arası puan verirken bazıları 0-100000 arası puan verebilmektedir. Google arama motorunun ise PageRank™ ismi ile tescilli 0-10 arası önem derecesine göre bir puanlama sistemi vardır.

  Google PageRank puanlama sistemi diğer arama motoru algoritmalarından farklı olarak sayfaların birbirlerine puan vermesi mantığı ile hesaplama yapar. Bu hesaplamada bir sayfadan başka bir sayfaya verilen link puan olarak haneye yazılır. Yani temel olarak, sayfa A'dan sayfa B'ye verilen link sayfa A'nın sayfa B'ye önem verdiğini gösterir ki bu da sayfa B'ye 1 puan kazandırır.

  Yoruma açık bloglarda sayısız spam yorum ve link eklenmektedir ki bu, PageRank puanlama sistemine göre link verilen sayfanın haksız puan kazanması anlamına gelir. Spam olarak eklenen bu linklere rel="nofollow" eklenmesi arama motorlarına, tarayıcılara ve link analiz robotlarına (bot) hedef bağlantı için ek bir önem derecesi oluşturmaması gerektiğini bildirir. Yani, güncel sayfanın hedef bağlantıya nötr bir etkisinin olmasını sağlar.

  Aşağıdaki örnek, güncel sayfanın programcılık ile ilgili bir sayfa olduğu varsayılarak Galatasaray'ın resmi sitesine oluşturulan bağlantının rel="nofollow" özelliği ile her iki sayfa için nötr bir etki oluşturulmasını göstermektedir. nofollow kullanımı ile birlikte arama motoru programcılık ile alakalı olan güncel sayfa ile spor ile alakalı olan Galatasaray'ın ana sayfası arasında bir ilişki kurmayacaktır.


  Kod: [Seç]
  <a rel="nofollow" href="https://www.bjk.com.tr">Beşiktaş JK</a>
  Sayfa:
 • 1